Ara

Sıkça Sorulan Sorular

1. Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek ?

Anlaşmalı olduğumuz kargo firması Sürat Kargo’dur.İstisnai durumlarda siz değerli müşterilerimiz için farklı bir firma ile gönderim sağlayabiliriz.Lütfen bu durumda whatsapp danışma hattından bizimle iletişime geçiniz

2. Siparişim ne zaman kargolanır?

Hafta içi saat 15:00’a kadar tarfımıza ulaşan siparişler aksi bir durum olmadıkça aynı gün kargolanır.
Hafta sonu cumartesi günü saat 12:00’a kadar tarafımıza ulaşan siparişleriniz aynı gün,sonrası pazartesi günü kargolanır.
Resmi ve bayram tatillerinde kargo firmaları çalışmadığından dolayı bu günlerde ki siparişleriniz ilk iş gününde kargolanır.

3.Aldığım ürün kargoya verildi fakat satın almaktan vazgeçtim.Ücret iadesi almak için ne yapmalıyım ?

Gönderim sağlanmış siparişlerin iptalinde , ilk önce tarafımıza ulaşmanız gerekmektedir.Eğer kargo gönderici şubede ise ve dağıtıma gönderilmemiş ise kargo tarafımızca geri çekilir ve 3-4 iş gününde ücret iadesi tarafınıza yapılır.
Fakat kargonuzun gönderimi sağlanmışsa yani gönderici kargo şubesinden çıkış olmuş ise kargonun size ulaşmasını beklemeli ve kargoyu teslim aldıktan sonra size verilmiş kargo cari kodu ile sağlam ve eksiksiz şekilde teslim etmelisiniz.Bu durumda kargonuz tarafımıza ulaştığında yine aynı şekilde 3-4 iş günü içerisinde tarafınıza ücret iadesi yapılacaktır.

4. Yapmış olduğum alışverişimin faturası kargom ile gönderilecek mi ?

Firmamız E Fatura & E Arşiv mükellefi olduğundan dolayı faturalarınız online ortamda düzenlenmektedir.Siz alışverişinizi tamamlarken sizden istenilen mail bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde faturanız aynı gün veya en geç ertesi gün mail adresinize yönlendirilmiş olacaktır.

5. Ürün açıklamalarının haricinde öğrenmek istediklerim hakkında nasıl bilgi alabilirim.

Her türlü soru öneri istek ve şikayetleriniz hakkında bizlere 0 552 552 52 85 numaralı whatsapp destek hattımızdan 7/24 ulaşabilirsiniz.

6. Kargo firması evde kimse olmadığı için kargomu geri götürmüş ne yapmalıyım ?

Kargo firmaları her kargoyu mutlaka vermiş olduğunuz teslimat adresine getirmek durumundadır.Eğer geldiğinde sizlere ulaşamamış olursa kargoyu şubesine teslim edecektir.Bu durumda kargoyu şubeden siz almalısınız.Yani 2.bir kez kargonuz adresinize gelmeyecektir.3 gün içerisinde şubeden teslim almadığınız kargolarınız tarafımıza iade edilecektir.Kargo firmasının kargonuzu teslimat adresinize hiç getirmediği durumlarda lütfen şikayetlerinizi ilgili kargo firması müşteri hizmetlerine bildiriniz.

7.Kargo adresimi siparişimi oluşturduktan sonra değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım ?

Siparişiniz kargo firmasına teslim edildikten sonra eğer şubeden çıkışı gerçekleşmediyse adres değişikliği yapılabilir.Fakat şubeden çıkışı olmuş ise kargonuz alıcı şubeye ulaştıktan sonra ilgili kargo firmasının müşteri hizmetlerini arayarak kargo yönlendirmesi talebinde bulunabilirsiniz.

8. Ürünüm kargolandı fakat bana ulaşmadı ne yapabilirim ?

Bu durumu whatsapp destek hattından bize ulaşarak bildirdiğiniz takdirde kısa sürede kargo firmasıyla irtibata geçilip size detaylı bilgi verilecektir.Ayrıca kargonuzun size teslim edilmesi adına alıcı şube ile görüşülecektir.

9. Siparişim esnasında güvenli ortam sağlanacak mı .Ödeme bilgilerimden dolayı sorun yaşayacak mıyım ?

Ödeme işlemi için kullanmış olduğunuz kart bilgilerinizi firmamız dahi göremeyecektir. Çünkü ödeme işlemleriniz PAYTR sanal pos aracılığı ile gerçekleşmektedir.

10. 3D Secure Güvenli midir ?

3D Secure sistemiyle yapılan alışverişin geçerli sayılabilmesi için; kart sahibinin, yapılan işlemi, banka tarafından kendine verilen sms şifresiyle onaylaması gerekiyor. Yani kredi kartı numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifreniz sadece sizde olduğundan internet ortamında güvenli alışveriş yapabilirsiniz

11. 3D Secure Nedir ?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, kart sahibine sms ile gelen şifreyle kredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa kredi kartı için kullanılan uygulamaya “Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir.